Samsung Galaxy A10
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.2 inches |
| Resolution | 720 x 1520 pixels |
| Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | No |
| Camera | |
| Main | 13 MP, f/1.9 |
| Front | 5 MP, f/2.0 |
| Hardware | |
| Chipset | Exynos 7884 |
| Cpu | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A73 & 6x1.35 GHz Cortex-A53) |
| Gpu | Mali-G71 MP2 |
| Ram | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Battery | 3400 mAh |
| Charging | Standard charging |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0 |
| Usb | microUSB 2.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- Very affordable
- Large display
- Decent battery
👎 Cons (3)
- Low resolution display
- Weak performance
- No fingerprint sensor
