Samsung Galaxy A52 5G
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Camera | |
| Main | 64 MP, f/1.8 + 12 MP, f/2.2 ultra-wide + 5 MP, f/2.4 macro + 5 MP, f/2.4 depth sensor |
| Front | 32 MP, f/2.2 |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 750G |
| Cpu | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| Gpu | Adreno 619 |
| Ram | 6GB/8GB |
| Storage | 128GB/256GB |
| Battery | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging 25W |
| Connectivity | |
| Network | 5G |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0 |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- 120Hz AMOLED
- 5G connectivity
- IP67 rating
👎 Cons (3)
- Expensive
- Snapdragon 750G not flagship
- Plastic build
