Samsung Galaxy A3 (2017)
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 4.7 inches |
| Resolution | 720 x 1280 pixels |
| Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Camera | |
| Main | 13 MP, f/1.9 |
| Front | 8 MP, f/1.9 |
| Hardware | |
| Chipset | Exynos 7870 |
| Cpu | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| Gpu | Mali-T830 MP1 |
| Ram | 2GB |
| Storage | 16GB |
| Battery | 2350 mAh |
| Charging | Fast charging 15W |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 |
| Usb | USB Type-C 1.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- USB Type-C
- Better chipset
- Improved front camera
👎 Cons (3)
- Small battery
- Only 16GB storage
- Still 720p display
