Samsung Galaxy A6+
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.0 inches |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels |
| Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Camera | |
| Main | 16 MP, f/1.7 + 5 MP, f/1.9 depth sensor |
| Front | 24 MP, f/1.9 |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 450 |
| Cpu | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu | Adreno 506 |
| Ram | 3GB/4GB |
| Storage | 32GB/64GB |
| Battery | 3500 mAh |
| Charging | Fast charging 15W |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.2 |
| Usb | microUSB 2.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- Dual rear camera
- Full HD+ display
- Good battery life
👎 Cons (3)
- Snapdragon 450 is basic
- microUSB port
- No fast charging in box
