Samsung Galaxy S24
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.2 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 3 |
| Camera | |
| Main | 50 MP, f/1.8 |
| Ultra Wide | 12 MP, f/2.2 |
| Telephoto | 10 MP, f/2.4 (3x optical zoom) |
| Front | 12 MP, f/2.2 |
| Hardware | |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy |
| Cpu | Octa-core |
| Gpu | Adreno 750 |
| Ram | 8GB |
| Storage | 128GB/256GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Charging | 25W wired, 15W wireless |
| Connectivity | |
| Network | 5G |
| Wifi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | 5.3 |
| Usb | USB Type-C 3.2 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- Galaxy AI features
- Brighter display
- 7 years of OS updates
👎 Cons (3)
- Exynos chip in some regions
- Same design as S23
- No charger in box
