Samsung Galaxy A80
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Camera | |
| Main | 48 MP, f/2.0 + 8 MP, f/2.2 ultra-wide + ToF 3D camera |
| Front | Rotating main camera |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 730 |
| Cpu | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| Gpu | Adreno 618 |
| Ram | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Battery | 3700 mAh |
| Charging | Fast charging 25W |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0 |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- Innovative rotating camera
- No notch or hole-punch
- Good performance
👎 Cons (3)
- Expensive
- Moving parts reliability
- No wireless charging
