Apple iPhone 11 Pro Max
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1242 x 2688 |
| Type | Super Retina XDR OLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Camera | |
| Main | 12 MP wide + 12 MP ultra-wide + 12 MP telephoto |
| Ultra Wide | 12 MP |
| Telephoto | 12 MP, 2x optical zoom |
| Periscope | None |
| Front | 12 MP TrueDepth camera |
| Hardware | |
| Chipset | Apple A13 Bionic |
| Cpu | Hexa-core |
| Gpu | Apple 4-core GPU |
| Ram | 4GB |
| Storage | 64GB / 256GB / 512GB |
| Battery | 3969 mAh |
| Charging | Lightning, 18W fast charging, wireless charging |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | 5.0 |
| Usb | Lightning |
Pros & Cons
👍 Pros (4)
- Best battery life of any 2019 phone
- Huge, beautiful XDR OLED display
- Pro-level cameras
- Excellent performance
👎 Cons (3)
- Very heavy
- Extremely expensive
- Still uses Lightning instead of USB-C
