






| Display | |
|---|---|
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1272 x 2772 (1.5K) |
| Type | LTPO AMOLED, ProXDR, 3600 nits Peak |
| Refresh Rate | 1-120Hz Adaptive |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Camera | |
| Main | 50 MP (OIS, Large Sensor) |
| Ultra Wide | 50 MP (Freeform Lens) |
| Telephoto | None |
| Periscope | 200 MP (3x Optical Zoom, OIS) |
| Front | 50 MP (Autofocus) |
| Hardware | |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 (3nm) |
| Cpu | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra) |
| Gpu | Arm G1-Ultra |
| Ram | 16GB (LPDDR5X) |
| Storage | 512GB / 1TB (UFS 4.1) |
| Battery | 7500 mAh (Silicon-Carbon) |
| Charging | 80W SuperVOOC, 50W AirVOOC, 10W Reverse Wireless |
| Connectivity | |
| Network | 5G-Advanced |
| Wifi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | 6.0 |
| Usb | USB Type-C (3.2) |