Samsung Galaxy A8 (2015)
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 5.7 inches |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Camera | |
| Main | 16 MP, f/1.9 |
| Front | 5 MP, f/1.9 |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 615 |
| Cpu | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu | Adreno 405 |
| Ram | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Battery | 3050 mAh |
| Charging | Standard charging |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.1 |
| Usb | microUSB 2.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- Very slim design (5.9mm)
- Large battery
- Good camera
👎 Cons (3)
- Same chipset issues
- No fingerprint sensor
- Pricey for specs
