Apple iPhone 6s
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 4.7 inches |
| Resolution | 750 x 1334 |
| Type | IPS LCD Retina HD with 3D Touch |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Ion-strengthened glass |
| Camera | |
| Main | 12 MP, f/2.2, 4K video |
| Ultra Wide | None |
| Telephoto | None |
| Periscope | None |
| Front | 5 MP FaceTime HD |
| Hardware | |
| Chipset | Apple A9 |
| Cpu | Dual-core 1.84 GHz |
| Gpu | PowerVR GT7600 |
| Ram | 2GB |
| Storage | 16GB / 32GB / 64GB / 128GB |
| Battery | 1715 mAh |
| Charging | Lightning wired charging |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2 |
| Usb | Lightning |
Pros & Cons
👍 Pros (4)
- Excellent performance with A9 chip
- Much improved 12MP camera
- 3D Touch adds new interaction
- Strong aluminum body prevents bending
👎 Cons (3)
- Battery life average
- Small display for modern standards
- Base storage 16GB too low
