Samsung Galaxy A51
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Camera | |
| Main | 48 MP, f/2.0 + 12 MP, f/2.2 ultra-wide + 5 MP, f/2.4 macro + 5 MP, f/2.4 depth sensor |
| Front | 32 MP, f/2.2 |
| Hardware | |
| Chipset | Exynos 9611 |
| Cpu | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu | Mali-G72 MP3 |
| Ram | 4GB/6GB/8GB |
| Storage | 64GB/128GB |
| Battery | 4000 mAh |
| Charging | Fast charging 15W |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0 |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- Excellent Super AMOLED
- Quad camera system
- Good design
👎 Cons (3)
- Average performance
- No high refresh rate
- Plastic frame
