Samsung Galaxy A25 5G
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Camera | |
| Main | 50 MP, f/1.8 + 8 MP, f/2.2 ultra-wide + 2 MP, f/2.4 macro |
| Front | 13 MP, f/2.2 |
| Hardware | |
| Chipset | Exynos 1280 |
| Cpu | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu | Mali-G68 |
| Ram | 6GB/8GB |
| Storage | 128GB/256GB |
| Battery | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging 25W |
| Connectivity | |
| Network | 5G |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3 |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- 120Hz AMOLED
- Exynos 1280 decent
- Good camera setup
👎 Cons (3)
- No depth sensor
- Plastic build
- No IP rating
