Apple iPhone 12 Pro
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.1 inches |
| Resolution | 1170 x 2532 |
| Type | Super Retina XDR OLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Ceramic Shield |
| Camera | |
| Main | 12 MP wide + 12 MP ultra-wide + 12 MP telephoto + LiDAR |
| Ultra Wide | 12 MP |
| Telephoto | 12 MP, 2x zoom |
| Periscope | None |
| Front | 12 MP TrueDepth |
| Hardware | |
| Chipset | Apple A14 Bionic |
| Cpu | Hexa-core |
| Gpu | Apple GPU |
| Ram | 6GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Battery | 2815 mAh |
| Charging | Lightning, MagSafe, wireless |
| Connectivity | |
| Network | 5G |
| Wifi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | 5.0 |
| Usb | Lightning |
Pros & Cons
👍 Pros (4)
- Pro-grade cameras
- LiDAR for AR and autofocus
- Beautiful OLED display
- Premium stainless steel frame
👎 Cons (3)
- Expensive
- Still 60Hz
- Battery could be better
