Apple iPhone 3G
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 3.5 inches |
| Resolution | 320 x 480 |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Camera | |
| Main | 2 MP |
| Ultra Wide | None |
| Telephoto | None |
| Periscope | None |
| Front | None |
| Hardware | |
| Chipset | Samsung ARM 11 |
| Cpu | 412 MHz single-core |
| Gpu | PowerVR MBX |
| Ram | 128MB |
| Storage | 8GB / 16GB |
| Battery | 1150 mAh |
| Charging | 30-pin wired charging |
| Connectivity | |
| Network | 3G |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Usb | 30-pin connector |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- 3G data support
- GPS added for the first time
- App Store transformed the smartphone market
👎 Cons (3)
- Still no video recording
- No front camera
- Low RAM and slow performance by modern standards
