
Realme GT 8 Pro Full Specs & Price (2025)
Overview

Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.79 inches |
| Resolution | 1256 x 2760 (FHD+) |
| Type | Flexible AMOLED, 120Hz |
| Refresh Rate | 120Hz Adaptive |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Camera | |
| Main | 200 MP (OIS, Wide) |
| Ultra Wide | 50 MP |
| Telephoto | 50 MP (3x Optical Zoom) |
| Periscope | None |
| Front | 32 MP |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3nm) |
| Cpu | Octa-core (Custom Kryo) |
| Gpu | Adreno 840 |
| Ram | 16GB (LPDDR6) |
| Storage | 512GB (UFS 4.1) |
| Battery | 7000 mAh |
| Charging | 120W SuperVOOC |
| Connectivity | |
| Network | 5G-Advanced |
| Wifi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | 5.4 |
| Usb | USB Type-C |
Pros & Cons
👍 Pros (4)
- World-class 200MP main camera sensor for incredible detail
- Very large 7000mAh battery with 120W ultra-fast charging
- Top-tier performance from the Snapdragon 8 Elite Gen 5
- Aggressive pricing for a true flagship
👎 Cons (2)
- Display resolution is limited to FHD+
- UI may contain more bloatware compared to stock Android devices
