Samsung Galaxy A8 Star
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 6.3 inches |
| Resolution | 1080 x 2220 pixels |
| Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Camera | |
| Main | 24 MP, f/1.7 + 16 MP, f/1.7 |
| Front | 24 MP, f/2.0 |
| Hardware | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 660 |
| Cpu | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| Gpu | Adreno 512 |
| Ram | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Battery | 3700 mAh |
| Charging | Fast charging 18W |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0 |
| Usb | USB Type-C 2.0 |
Pros & Cons
👍 Pros (3)
- Powerful Snapdragon 660
- Dual rear camera
- Large battery
👎 Cons (3)
- No infinity display
- Heavy
- No IP rating
