Apple iPhone 7
Full Specifications
| Display | |
|---|---|
| Size | 4.7 inches |
| Resolution | 750 x 1334 |
| Type | IPS LCD Retina HD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Protection | Ion-strengthened glass |
| Camera | |
| Main | 12 MP, f/1.8, OIS |
| Ultra Wide | None |
| Telephoto | None |
| Periscope | None |
| Front | 7 MP FaceTime HD |
| Hardware | |
| Chipset | Apple A10 Fusion |
| Cpu | Quad-core (2 performance + 2 efficiency) |
| Gpu | PowerVR 7XT GT7600 |
| Ram | 2GB |
| Storage | 32GB / 128GB / 256GB |
| Battery | 1960 mAh |
| Charging | Lightning wired charging |
| Connectivity | |
| Network | 4G LTE |
| Wifi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2 |
| Usb | Lightning |
Pros & Cons
👍 Pros (4)
- Water-resistant design
- Improved camera with OIS
- Stable performance
- Stereo speakers
👎 Cons (3)
- No headphone jack
- Small display
- Average battery life
